Baltic Open
2004

Nu jau būs pagājušas nedēļas divas kopš beigušies lielākie mači kāpšanas sportā Baltijas valstīs. Ir bijis laiks atvilkt elpu un savilkt galus, kā arī izvērtēt paveikto.

Kā ne vienu gadu sacensību notikšana vai nenotikšana izšķīrās divas nedēļas pirms sienas celtniecības uzsākšanas. To nevārēja nepamanīt dalībnieki, jo sacensību norises vieta te parādījās, te atkal pazuda no sacensību nolikuma un baneriem internetā. Bet viss ir labi, kas labi beidzas. Diemžēl šī nenoteiktība neatļāva realizēt visas ieceres. Viena no sāpīgākajām nerealizētajām iecerēm bija distanču priekšnieka Aleksandra Čertova no Kaļiņingradas ierašanās Rīgā – viņš nepaguva noformēt vīzu.
Un tā atkal Baltic Open 100% vietējs produkts, šogad ar negaidīti lielu viesu proporcionālo attiecību pret vietējiem dalībniekiem. Šis fakts ievērojami iepriecināja organizatorus un cerams deva vairākus baudāmus brīžus dalībniekiem un skatītājiem.

Pirmā diena – ātruma kāpšana.

Diemžēl dalībnieku skaits skaitot kopā visas grupas ir tikai 63. Lielākais iztrūkums jauniešu grupās, jo pieteiktie dalībnieki vienkārši neierodas. Vairāki dalībnieki piedalās tikai grūtajā kāpšanā un uz skriešanu noskatās tikai no malas. Organizatori ir saņēmuši jaunu mācību, ka dalībnieku reģistrācijai ir jābūt daudz stingrākai, bet tiem, kas piedalījās konkurence ievērojami samazinājās. Laika apstākļi kaut arī nelutina, tomēr saudzē no lietus un vairāk ar pāris pilēm tā arī nenolīst. DE grupā zēniem nepārspēts palika Rolands Ruģēns, bet meitenēm Asja Serebrennaja no Pēterburgas. Ievērojami lielāka konkurence ir BC grupā – finālā neveiksmīgi nefiksē laiku Natālija Ļitviņenko un ļauj uzvarēt Jūlijai Šorikovai no Igaunijas, un Jurijs Krasanovs no Rīgas nešaubīgi pirmais starp zēniem. A grupā vīru konkurencē īpašu pārsteigumu nav. Gandrīz neatstājot nekādas izredzes pārējiem sacensību dalībniekiem visu pjedestālu aizņem Pēterburgas pārstāvji ar Maratu Sadirovu priekšgalā. Konstantīns Saveļjevs (2. vieta) arī uzstāda ātrāko laiku 9,04 sekundes. Sievietēm pārliecinoši uzvar Kristina Nilsson no Zviedrijas, bet otrā tik īsā distancē zaudējot ~10 sek. Raita Reine no Rīgas.

Otrā diena – grūtā kāpšana

BO Laika apstākļi nežēlo. Kaut arī nelīst laiks kļuvis vēl aukstāks. Grūtajā kāpšanā tā pat kā ātrumā šogad atlases kārtas ir atklātas. Dalībniekiem nav jānīkst iesildīšanās zonā, bet tie var vērot savus konkurentus. Varbūt nedaudz netaisnīgi pret pirmajiem, kas uz starta līnijas, bet kopumā šāda kārtība tiks saglabāta arī turpmāk. Jaunākajās grupās valda tas pats tukšums. Kopā otrajā dienā piedalās 81 dalībnieks. DE grupā rezultāti ir apgriezti otrādi pirmajai dienai, t.i. pirmā vietā šoreiz Elza Kalniņa. Zēniem joprojām nepārspēts Rolands Ruģēns. Gan A, gan BC grupām vai nu atlasē, vai finālā jāpārvar šo sacensību lielākie šķēršļi – 6m karnīze ar viltīgu trīsstūra prizmu vidū, gan milzīgā puslode, kuru daudzi atceras no boulderinga mačiem Skonto hallē. BC grupā uzvar Natālija Ļitviņenko un Jurijs Krasanovs. A grupā savu meistarību demonstrē Pēterburgas pārstāvji un pārstāves. Fināla distancē Anna Mikuškina(viņa arī vienīgā, kas pieveica atlases distanci), publikas uzmundrināta, ir vienīgā, kas pietuvojas sienas augšai. Veicot akrobātiskas kustības ar kājas aizāķēšanu „4 formā (figure four)” viņa spēj uzkāpt uz sienas augšējo plakni un nodrošina sev pirmo vietu. Vīriešiem kaut arī atlasē stiprākais ir Deniss Ciganovs, viņa konkurenti spēj pieskarties vienai aizķerei tālāk. Viņu rezultātus izšķir atlases kārta, bet Deniss paliek trešais. Pirmais atkal Marats Sadirovs. Jautājums vai nākamā kustība maršrutā bija veicama paliek atklāts vēl joprojām.

Kopumā sacensībās piedalījās piecas valstis; Igaunija, Krievija, Zviedrija, Lietuva un Latvija. Cerams ka dalībnieki palika vairāk vai mazāk apmierināti, bet organizatoriem vēl jāiegulda liels darbs, lai piektās sacensības Baltic Open 2005 būtu kuplākas un labāk organizētas.

Normunds Reinbergs